Олександр Чмиренко: "Вуглегірська ТЕС буде повністю відновлена в 2014 р."

29.04.2013


ПАТ «Центренерго» є однією з двох генеруючих компаній, які залишилися у власності держави і повинні бути приватизовані у поточному році. Аварія на Вуглегірській ТЕС - найпотужнішої електростанції компанії і найбільшому енергогенеруючому об'єкті Донецької області, сколихнула не тільки вітчизняну енергетику, але і фондову біржу. Після повідомлення про пожежу, кадри якого побачила вся країна, котирування акцій компанії обвалилися майже на 15%, втраченої потужності в енергосистемі терміново довелося шукати заміну, без постійної роботи залишилися сотні співробітників зупиненої ТЕС, які живуть надією на відновлення містоутворюючого об'єкта.

Про причини аварії, про запобігання таких аварій у майбутньому та заходи з відновлення станції РБК-Україна розповів гендиректор ПАТ «Центренерго» Олександр Чмиренко.


РБК-Україна: Причиною, з якої сталася аварія на Вуглегірської ТЕС, названа розгерметизація системи подачі вугільного пилу на обладнанні другого блоку. У зв'язку з чим відбулася витік і самозаймання? Це помилка конструкції пилозбірника або позначилася старість обладнання? З чим пов'язана розгерметизація?

Олександр Чмиренко:
Згідно з актом проведення спеціального розслідування та висновків експертної комісії Держгіртехнагляду України, розгерметизація сталася внаслідок помилкового дії машиніста-обхідника котельного відділення. Машиніст-обхідник котельного відділення, в порушення чинних інструкцій з експлуатації пилесистем, на працюючій млині відкрив ремонтний люк, призначений для прочищення пилепроводи повернення вугільного пилу з сепаратора. Через відкритий ремонтний люк сталося інтенсивне висипання вугільного пилу з подальшим її загорянням.

Хочу відзначити, що високореакційний вугільний пил при температурі вище 70 градусів за Цельсієм у повітряному середовищі має схильність до самозаймання. При розгерметизації пилосистеми вугільних котлоагрегатів Вуглегірської ТЕС, експлуатованої у відповідності з діючими нормативними вимогами, могли реалізуватися умови для самозаймання вугільного пилу.

РБК-Україна: Коли востаннє проводилася реконструкція на станції? І чи проводилася яка-небудь реконструкція та оновлення системи подачі вугільного пилу з часів будівництва станції більше 40 років тому?

Олександр Чмиренко: Реконструкції енергоблоків Вуглегірської ТЕС не проводилося. Однак, щорічні ремонтні програми охоплюють весь комплекс відновлювальних робіт з обладнання станції.

Нагадаю, що Вуглегірська ТЕС є наймолодшою станцією ПАТ «Центренерго». Проектні рішення розроблялися в кінці 60-х років минулого століття. У цьому брали участь проектні інститути колишнього СРСР.

Сьогодні, з урахуванням досвіду експлуатації, режимів роботи необхідно удосконалити існуючі технології. З 2014 р. ми плануємо почати поетапну реконструкцію пиловугільних блоків Вуглегірської ТЕС.

РБК-Україна: Чи були раніше подібні випадки, і чи є загроза подібного на українських ТЕС?

Олександр Чмиренко: Ви знаєте, що теплові електростанції відносяться до категорії підприємств з підвищеною небезпекою. І використання на ТЕС вугілля газової групи, схильного до самозаймання, посилює рівень пожежо- і вибухонебезпечності станції.

Звичайно, ми вивчали ці питання і я можу навести статистичні дані щодо аварій на теплових електричних станціях з пожежею в машинному залі і обваленням покрівлі за минулі роки в республіках колишнього СРСР. Наприклад, в 1969 р. на Новочеркаської ГРЕС сталася аварія з пошкодженням турбоарегату потужністю 300 МВт. Подібні аварії із загорянням машзалу і обваленням даху траплялися і на Конаковскій, Єрмаковській ГРЕС, в 1982 р. сталися важкі аварії на Сирдар'їнській ГРЕС. У 1990 р. постраждали Азербайджанська і Екібастузька ГРЕС.

З останніх - у 2002 р. в результаті вибуху на енергоблоці 300 МВт Каширської ГРЕС сталося обвалення покрівлі будівлі енергоблоку, і виникла пожежа. В Україні офіційної статистики за подібним аваріям немає.

РБК-Україна: Щось могло запобігти пожежі? Чи система автоматичного контролю та пожежогасіння в конструкції станції?

Олександр Чмиренко: Запобігти пожежі могло тільки дотримання діючих інструкцій виконавцем. Проектом не передбачені автоматичний контроль і автоматичне пожежогасіння дільниці станції, де сталося загоряння. На ділянках станції, де проектом передбачені автоматичні системи пожежної сигналізації та пожежогасіння, вони знаходяться в працездатному стані і спрацювали своєчасно.

РБК-Україна: Коли востаннє проводилася перевірка Держгірпромнагляду на Вуглегірській ТЕС і які результати цієї перевірки? Чи проводиться контроль самою компанією за станом обладнання?

Олександр Чмиренко: Безумовно. Територіальними управліннями Держгірпромнагляду у відокремлених підрозділах «Центренерго» за 2012 р. було проведено 13 перевірок стану охорони праці. З 46 внесених приписів, всі приписи виконані.

Протягом 2012 р. Держенергонаглядом було проведено шість перевірок, з трьох внесених приписів також всі виконані. Остання перевірка Держгірпромнагляду на Вуглегірській ТЕС була в період з 9 по 11 січня поточного року. Відповідно до припису інспекції, всі виявлені порушення усунуто в повному обсязі.

РБК-Україна: Міністр енерговуглепрому Едуард Ставицький на засіданні уряду заявив про те, що вже прийнято рішення провести капітальний ремонт замість повного відновлення. Що це означає? Які вузли піддалися максимальному термовпливу або знищені і не підлягають відновленню, вимагаючи повної заміни?

Олександр Чмиренко:
На даний момент відбувається розчистка турбінного відділення від завалів покрівлі. Нами вже розпочато дефекацію обладнання. Але попередньо я вже можу сказати, що найбільш постраждало обладнання турбінного відділення, хоча візуально ушкоджень найбільш дорогого устаткування (турбіни, генератори) не виявлено.

Котельне відділення практично не постраждало. Також не постраждало обладнання пристанційного вузла: блокові трансформатори, трансформатори власних потреб. Саме тому поки мова йде про капітальний ремонт, а не про повне відновлення енергоблоків, про що заявив міністр. Але повна картина ушкоджень буде видно тільки після закінчення дефектації обладнання.

РБК-Україна: Капітальний ремонт, як я зрозумів, має на увазі під собою намір залишити в роботі котел і основні вузли. Наскільки це безпечно при подальшій експлуатації? Чи можуть виникнути проблеми в майбутньому у зв'язку з експлуатацією обладнання, яке раніше піддалося пожежі?

Олександр Чмиренко:
У капітальному ремонті в першу чергу потребує турбінне обладнання, залежно від результатів дефектації. До дефектації ми залучили фахівців заводів-виготовлювачів основного обладнання, таких як «Турбоенергосервіс», «Турбоатом», «Електроважмаш», експертних центрів, «Донецького ЕТЦ Держгірпромнагляду України» та інших підприємств.

Після детального обстеження, згідно з чинними нормативно-технічними документами, будуть видані висновки про можливість подальшої експлуатації обладнання, на підставі яких будуть прийматися рішення про подальшу безпечної його експлуатації або заміні.

РБК-Україна: Тоді яке обладнання потрібно замовити у виробника і закупити для відновлення? Терміни виготовлення замовлення? Яке обладнання буде поставлено з інших ТЕС, про що говорив Ставицький?

Олександр Чмиренко:
Спочатку нами було складено повний перелік обладнання, деталей та запчастин, які могли бути пошкоджені під час аварії. Технічні фахівці і служби матеріального постачання провели оперативний моніторинг наявності цього обладнання на складах наших станцій, інших ТЕС України і заводах-виробниках, вартості, а також терміни доставки та виготовлення.

Проведені обстеження стану енергоблоків поступово дають нам реальну картину ремонтних робіт, і зараз значно скоротилася кількість позицій цього переліку. Енергетики інших підприємств України з розумінням поставилися до нашої ситуації і готові допомогти у своєчасному забезпеченні Вуглегірської станції необхідними матеріалами, починаючи від арматури, закінчуючи роторами турбіни.

РБК-Україна: До закінчення перевірки і дефектації, напевно, складно говорити про якісь сумах на відновлення. Є хоча б якісь рамки і уявлення про те, скільки необхідно буде грошей і які терміни потрібні на відновлення станції?

Олександр Чмиренко:
Питання фінансування робіт з відновлення енергогенеруючого обладнання вирішуватиметься, враховуючи результати його дефектації, але вже зараз зрозуміло, що повного відновлення вимагають блокові щити управління і комплекс АСУ ТП, вартість яких попередньо оцінюється в 150 млн грн на два блоки.

Остаточні висновки за термінами відновлення нормальної роботи Вуглегірської ТЕС можна буде зробити тільки після проведення повноцінної дефектації обладнання станції. У наших планах проведення такої дефектації до кінця травня поточного року. Ми розраховуємо на першому етапі до кінця поточного року відремонтувати і включити в роботу два з чотирьох постраждалих енергоблоків і останні два запустити в 2014 р.

РБК-Україна: Звідки братимуться гроші на відновлення? Чи будуть залучатися кредити? Можете розповісти, що Вами вже робиться в цьому напрямку, які джерела засобів задіяні? Адже гроші потрібні, у тому числі і на виплату зарплат співробітникам, які числяться на непрацюючому підприємстві.

Олександр Чмиренко:
Власних грошових коштів компанії, безумовно, недостатньо для швидкого відновлення теплоелектростанції. Зараз проводиться інтенсивна робота з визначення додаткових джерел фінансування.

У числі основних джерел визначено кошти резервного фонду Кабінету міністрів для ліквідації наслідків пожежі та аварійно-відновлювальних робіт, спеціальний додатковий платіж в тарифі на забезпечення заробітної плати персоналу.

РБК-Україна: Відомо, що зараз у зв'язку з сталася аварією проходять перевірки на всіх ТЕС країни. Як справи з безпекою на Зміївській та Трипільській ТЕС?

Олександр Чмиренко:
Абсолютно вірно. На виконання доручення Міненерговуглепрому, відповідно до наказу від 31 березня №137, були організовані і проведені перевірки технічного стану теплоелектростанцій енергогенеруючих компаній галузі. У перевірці теплоелектростанцій ПАТ «Центренерго» - Вуглегірської, Зміївської та Трипільської - брали участь представники багатьох органів.

Зараз вивчаються акти перевірок, на підставі яких будуть розроблені заходи, призначені відповідальні виконавці та визначені терміни щодо усунення виявлених недоліків та зауважень.

РБК-Україна: Чи не менш важливе питання, це куди і яким чином буде реалізовано закуплений вугілля газової групи, який споживала Вуглегірська ТЕС? Адже той обсяг вугілля, який був на складі, коштує чималих грошей і зараз незатребуваний.

Олександр Чмиренко:
Це ще одна важлива для нас тема. Питання реалізації або забезпечення зберігання вугілля, що знаходиться на складі Вуглегірської ТЕС зараз вирішується. В даний час на ТЕС проводиться комплекс технічних заходів для визначення можливості та умов його зберігання в разі прийняття відповідного рішення.

РБК-Україна: Чи є якесь розуміння про подальші перспективи приватизації «Центренерго»?

Олександр Чмиренко: Ви знаєте, що відносно ПАТ «Центренерго» було прийнято рішення про приватизацію державного пакета акцій у розмірі 53,289% відповідним розпорядженням Кабміну. Питання перегляду термінів приватизації належить до компетенції Кабміну.

РБК-Україна: Скільки співробітників ТЕС будуть змушені очікувати завершення капітального ремонту? Маю на увазі робочий персонал, знаходження якого в зв'язку з аварією на своєму робочому місці неможливо.

Олександр Чмиренко:
Дійсно, одним з основних питань є зайнятість та оплата праці персоналу станції. Станом на 23 квітня 2013 р., облікова чисельність персоналу на нашій Вуглегірської ТЕС склала 2856 людини, з них 1437 осіб зайнято виконанням службових обов'язків, 719 осіб зайняті на інших роботах, у тому числі на аварійно-відновлювальних роботах - 612 осіб, у простої - 23 людини. Також 505 осіб направлені у відрядження, проходять медобстеження, знаходяться на лікарняних. Іншому персоналу (172 людини) надані відпустки згідно чинного законодавства.

Найболючішім поки що є вирішення питання з оперативним персоналом станції, який планується залучати до роботи з відновлення устаткування поряд з ремонтним персоналом. Ми вже затвердили тимчасовим положенням про оплату праці персоналу Вуглегірській ТЕС умови оплати праці персоналу на період відновлення ТЕС.

РБК-Україна: На скільки буде знижений річний план з виробництва електроенергії?

Олександр Чмиренко:
Згідно відкоригованого прогнозним балансом електроенергії на 2013 р. станом на квітень, цього року, з урахуванням виходу з ОЕС України потужності Вуглегірської ТЕС, очікується скорочення обсягів виробництва електроенергії по ПАТ «Центренерго» на 19% в порівнянні з первісним варіантом - до 14,938 млрд кВт/г.

Незважаючи на масштабність аварії, що сталася, на сьогоднішній день можу впевнено стверджувати, що Вуглегірська ТЕС відновить свою роботу в найкоротші терміни. Вся робота розділена на етапи. На першому етапі, до кінця поточного року, буде відновлено будівлю машинного залу і запущені в роботу перші два енергоблоки. Для цього є всі необхідні умови і ресурси. Відновлення двох наступних енергоблоків займе більше часу, але до кінця 2014 р. всі блоки станції будуть підключені до мережі.

Довідка.

Олександр Чмиренко


Народився 3 вересня 1957 в м. Добропілля Донецької області.

Трудову діяльність розпочав з посади інженера-наладчика спеціалізованого монтажного і пусконалагоджувального управління.

З 1986 р. працював на керівних посадах у державних і приватних організаціях.

З червня 2010 р. працював керівником ВАТ «Центренерго», в.о. віце-президента НАК «Енергетична компанія України».

З серпня 2011 р. - гендиректор ПАТ «Центренерго».